Комплексні проекти та завдання вимагають інтегративних рішень на основі широкого спектру досвіду. Це переконання систематично характеризувало наш метод роботи.
Ми залучаємо кращих експертів до проектів. Ми враховуємо всі граничні умови і розглядаємо всі можливі альтернативи.

iC та dena провели вебінар «Інструменти фінансування енергоефективності в громадських будівлях в Україні: практичні кроки та підводні камені»

19 березня 2021

18 березня відбувся вебінар «Інструменти фінансування енергоефективності в громадських будівлях в Україні: практичні кроки та підводні камені», ініційований Німецьким енергетичним агентством dena в рамках проєкту з впровадження енергоменеджменту та менеджменту захисту клімату в пілотному муніципалітеті у Київській області. До заходу долучилося більше 30 учасників.

Сергій Новосьолов та Микита Тимошенко, експерти iC, були основними спікерами та  модерували вебінар.

Інвестиційні потреби для комплексної термомодернізації житлових будівель складають приблизно 45 млрд євро. Доступне фінансування для сектору оцінюється лише у 200 млн євро. Інвестпотреби для термомодернізації громадських будівель складають 10 млрд євро при наявному фінансуванні близько 350 млн євро.

Бар’єрами на шляху отримання фінансування громадами Сергій Новосьолов, з-поміж відомих високих відсоткових ставок банків у гривні і коливання курсу назвав зокрема відсутність проєктних пропозицій, готових до фінансування! В той час, коли якісна проєктна пропозиція чи бізнес план – це вже 50 % успіху.

Ключові поради Сергія:

  1. Починайте з маленьких проєктів.
  2. Проводьте моніторинг поточного споживання громадськими будівлями;
  3. Прогнозуйте і розраховуйте очікувані результати через 3-7 років.
  4. Шукайте прямі контакти фінансових організацій та донорів напряму, уникаючи «інвестиційних альманахів». Контактуйте із фінансовими організаціями за потреби, а не один раз на рік.
  5. За можливості, впроваджуйте системи енергоменеджменту вже на початкових етапах проєктів з комплексної термомодернізації будівель.

Сергій також окремо зупинився на причинах низької вибірки кредитних та грантових коштів в Україні. Так, за більшістю програм МФО та донорів у галузі енергоефективності середня вибірка кредитних коштів за 2015-2021 роки складає не більше 2-5%! А грантових коштів – не більше, ніж 10 відсотків за той же період.

Він розказав про процедури подання містом пакету документів і отримання погодження Мінфіну, згідно постанови КМУ №70 та наказу Мінфіну №922. В той самий час, Сергій зазначив, що на сьогоднішній день цей процес  все ж став простішим і прозорішим.

При подачі проєкту на погодження Мінфіну важливо усе: від влучного концепту очікуваної  вигоди від впровадження проєкту для міста до правильного написання адреси Мінфіну.

Формула розрахунку: Максимальна сума кредиту, яку можна залучити: 2 бюджети розвитку міста, а максимальна сума на обслуговування кредиту: 10% видатків загального фонду бюджету.

Важливо пам’ятати, що в Україні дуже рідко енергоефективні проєкти в містах вдається завершити за один «політичний цикл» (5 років), а тому треба намагатися:

  • Передавати інформацію в рамках відповідного підрозділу
  • Дублювати архіви в паперовому і електронному вигляді
  • Сформувати єдиний центр збереження інформації

У другому блоці вебінару Микита Тимошенко проаналізував підготовку бізнес планів проєктів: розкрив технічні і організаційні аспекти; відбір заходів до впровадження, розрахунок обсягів і вартостей. Оскільки в кінці циклу експлуатації будівлі річні витрати на обслуговування будівлі збільшуються до 2-х та більше відсотків від вартості будівлі, Микита навів кейс: комплексна термомодернізація –  це можливість знизити витрати на утримання будинку та відкласти потребу в новій будівлі!

Микита, звичайно, окреслив і розповсюджені помилки. А під час обговорення дав практичні поради щодо залучення енергоменеджерів у процес розробки та контрою якості бізнес планів.

Загалом вебінар показав глибоку підготовленість аудиторії. Учасники цікавились кращими практиками в Україні та країнах Європи, методиками розрахунків та оцінки фінансових індикаторів, бар’єрами на шляху впровадження проєктів з термомодернізації будівель протягом одного календарного року та  іншими практичними питаннями щодо залучення інвестицій в енергоефективні проєкти.

 

News & Publications

Останні Новини та Публікації

10 квітня 2024

iC consulenten Ukraine виступила технічним консультантом реконструкції житла під потреби внутрішньо переміщених осіб у Хмельницькому. Для…

26 січня 2024

Експерти компаній CES clean energy solution, iC consulenten Ukraine та Neo Eco презентували спільні рекомендації…

21 листопада 2023

У Луцьку завершено реконструкцію гуртожитку, який місто виділило для заселення внутрішньо переміщених осіб. Будівля гуртожитку…

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

This website uses cookies to improve your browsing experience.